بسته شدن خلیج تایلند بر روی گردشگران خارجی

بسته شدن خلیج تایلند

خلیج مایا بی بهشت اسرار آمیز جزایر فی فی له در کشور تایلند است که قرار است به دستور اداره‌ حفاظت از گیاهان، حیات وحش و پارک‌ های ملی تایلند (DNP)، بخشی از پارک ملی هات نوپارت تارا جزیره‌ کو فی فی، خلیج مایا بی، از تاریخ ۱ ژوئن تا ۳۰ سپتامبر امسال به عنوان بخشی از یک برنامه‌ چهار ماهه‌ رویش طبیعت و طراوت بخشی تعطیل شد. در واقع سفر بیش از اندازه گردشگران موجب آسیب رسیدن به این منطقه زیبا شده و مقامات تایلندی در صدد هستند تا با بسته شدن خلیج تایلند به احیای آن بپردازند. برای اطلاع از جزییات خبر باپارسا گشت همراه باشید.

لوکشین مشهور فیلم خلیج

چند سالی است که خیلج مایا با استقبال زیاد گردشگران مواجه شده که همین امر موجب بسته شدن خلیج تایلند شده است. این ساحل پس از بازی لئونادرو دی ‌کاپریو در فیلم خلیج (The Beach) که در آن‌ جا فیلم برداری شد، شهرت جهانی به دست آورد. این خلیج از سه سمت با صخره‌ های غول ‌آسا به ارتفاع نزدیک به ۱۰۰ متر احاطه شده است و حیات زیر آب آن رنگارنگ و بسیار زیبا است. در این خلیج چندین ساحل کوچک پنهان نیز وجود دارند که با جزر و مد، پیدا و پنهان می شوند.

ساحل اصلی آن از شن های سفید و نرم پوشیده شد و حدود ۲۰۰ متر طول دارد. یکی از زیبایی های اصلی این خلیج مرجان های زیبا و رنگارنگ زیر آب و ماهی هایی در حال شنا کردن هستند. رفت و آمد بیش از اندازه گردشگران به خلیج تایلند آسیب های زیادی وارد کرد است و بررسی های اخیر نشان داده که بخش مهمی از صخره های مرجانی این منطقه از بین رفته است.

فیلک خلیج در سال ۱۹۹۹ با فیلم نامه ای برگرفته از رمانی از آلکس گارلند ساخته شد. زیبایی فوق العاده خلیج مایا در این فیلم به تصویر کشیده شد و موجب شد علاقه مندان طبیعت همگی رویایی سفر به آن را در سر بپرورانند. با یک مقایسه آماری می توان تاثیر گذاری این فیلم در آمار گردشگری منطقه را مشاهده کرد.

تا سال ۲۰۰۰ که این فیلم خلیج پخش شد این مکان تقریبا ناشناخته بود و تایلند با طبیعت فوق العاده زیبایش در سال حدود ۱۰ میلیون نفر گردشگر داشت ان در حالی است که در سال ۲۰۱۷ بیش از ۳۵ میلیون توریست از سراسر جهان به کشور تایلند سفر کرده اند.

سیاست کشور تایلند به گونه ای است که به طبیعت و مناطق گردشگری خود که یکی از عوامل درآمد زایی این کشور هستند اهمیت زیادی می دهد. در واقع آن ها برای این که به حفظ حیات دریایی سواحل کمک کنند   هر سال بین ماه های مه تا اکتبر بخش هایی در پارک های ملی خود تعطیل می کنند (بسته شدن خلیج تایلند هم نمونه ای از آن است) تا طبیعت بتواند خود را احیا کند و خودشان نیز تلاش می کنند که سرعت احیا به بیشترین حالت ممکن برسد.

اما تقاضای بالای گردشگران همواره مانع بسته شدن خلیج تایلند بوده است تا این که با کم شدن تراکم مرجان ها تصمیم گرفته اند برای مدتی آن را تعطیل کنند. به طور میانگین هر روز حدود ۴ هزار گردشگر همراه با ۲۰۰ قایق برای زیبایی شگفتی های طبیعت به خلیج مایا می رفتند.

مسئولان محیط زیست این نظر را دارند: مانند این است که کسی دهه‌ ها کار کرده و هرگز به خود استراحت نداده باشد. این ساحل نیز بیش از حد کار کرده و خسته است و دارد زیبایی خود را از دست می ‌دهد و برای همین نیاز به استراحت دارد. آن ها امیدوارند طبیعت آبی آن و به ویژه مرجان ها به سرعت خود را ترمیم خواهند کرد.

اداره‌ گردشگری تایلند (TAT)بیانه ای صادر کرده است که طبق آن قایق‌ ها مجاز به ورود به خلیج یا لنگر انداختن در لوه ساماه، در هر دو بخش جزیره‌ کو فی فی، نیستند. مسافران می‌توانند به جای بازید از خلیج تایلند تحت نظارت ‌های شدید DNP از خلیجی بازدید کنند که بین دو صخره قرار گرفته است و یک ورودی طبیعی به تالاب را تشکیل می ‌دهند.

همچنین در بیانیه اعلام شده این مطلب عنوان شده که  در مدت این چهار ماه، مطالعات ارزیابی کیفی روی محیط ساحلی و دریایی و شرایط منابع صخره‌ ای و ساحلی، کنترل زیست محیطی و مدیریت گردشگری منطقه انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست