مقایسه تایلند شمالی و تایلند جنوبی؛ سفری از شمال تا جنوب تایلند

تایلند شمالی و تایلند جنوبی

تایلند شمالی و تایلند جنوبی، دو بهشت رؤیایی و دو دنیای متفاوت و بکر در یک سرزمین هستند. برای بسیاری از گردشگران، تایلند با جزایر پر شور و نشاط و آفتابی و شاد که در مناطق جنوبی این سرزمین واقع شده‌اند شناخته می‌شود. اما شمال سرسبز، کهن و پر از رمز و راز تایلند نیز یکی از زیباترین و خاص‌ترین تجربه‌ها را برای گردشگرانی که از این منطقه دیدن کرده‌اند رقم زده است. از شمال تا جنوب تایلند، دنیایی از اقلیم‌ها، آداب و رسوم، فرهنگ‌ها، غذاها و مناظر متنوع و چشم‌گیر گسترده شده است که برای درک بیشتر و لذت بردن از سفر به هر بخش، لازم است تا ویژگی‌های هر ناحیه مورد تفکیک و بررسی قرار گیرد.

با در نظر گرفتن تفاوت‌های قابل توجه بین دو منطقه‌ی شمالی و جنوبی تایلند، چالش سخت و جذابی برای انتخاب یکی از این دو قلمرو بعنوان مقصد سفر پیش روی گردشگران قرار دارد. تپه‌های سرسبز و معابد شمالی یا سواحل بکر و شگفت‌انگیز جنوبی؟ در این مقاله با پارسا گشت همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با تایلند شمالی و تایلند جنوبی کسب کرده و بر اساس علاقه و سلیقه‌ی خود به شمال یا جنوب این کشور سفر کنید.

 

مناظر و چشم اندازها

یکی از تفاوت‌های اساسی بین بخش شمالی و بخش جنوبی تایلند، تفاوت مناظر و چشم‌اندازهای این دو منطقه است. شمال تایلند عمدتاً سرزمین کوه‌ها و تپه‌های پوشیده از درخت و دره‌ها است. این منطقه سکونتگاه قبایل کوه‌نشین مانند لیسو، تایی یایی، یائو و هِمونگ است. مرتفع‌ترین کوهستان تایلند یعنی کوهستان دویی اینتانون نیز در این بخش واقع شده است. در طرف مقابل، جنوب تایلند سرزمین سواحل پوشیده از ماسه‌های نرم و سفید و دریاهای آبی و زلال است. این ناحیه بین خلیج تایلند از طرف شرق و دریای آندامان از سمت غرب قرار دارد. در جنوب تایلند جزایر استوایی متعددی با مناظر نفس‌گیر وجود دارد و البته اقلیم و جهان متنوعی از زندگی زیر آب. جزییات دقیق‌تر مناظر و ویژگی‌های طبیعی تایلند شمالی و تایلند جنوبی به شرح زیر است:

مناظر و چشم اندازها

خصوصیات طبیعی برجسته‌ی تایلند شمالی

  • بطور خلاصه تایلند شمالی سرزمین شهرها و کوهستان‌ها است. اگر می‌خواهید فرهنگ اصیل تایلندی را عمیقاً درک کنید، شمال تایلند مقصد ایده‌آل شما است. این ناحیه سرزمین شهرهای جذاب و جالبی مانند چیانگ مایی، چیانگ رایی و پایی است. چیانگ مایی که اغلب با عنوان پایتخت شمال شناخته می‌شود؛ معابد فراوانی را در خود جای داده است که همگی ارزشمند و دیدنی هستند. چیانگ مایی دومین شهر بزرگ تایلند است که بسیاری از شهروندان آن اعتقاد دارند این شهر نسخه‌ی راحت و آسان‌گیر بانکوک است. اگرچه این شهر یکی از مقاصد محبوب گردشگری در تایلند است؛ با این حال نواقص و کمبودهای قابل توجهی در مقایسه با شهرهای ساحلی جنوب دارد. چیانگ رایی شمالی‌ترین شهر تایلند است که بخاطر معبد مشهور خود و البته فضای آرام دهکده‌های زیبای واقع در این منطقه، شهر ارزشمندی برای یک تجربه‌ی متفاوت از سفر به تایلند است. معبد سفید و درخشان وَت رونگ خان این شهر، یکی از مهم‌ترین معابد بودایی کشور تایلند است. دیگر شهر شمالی مهم تایلند، پایی است. این شهر بدلیل مشخصه‌ی اصلی خود یعنی آرامش، راحتی و بی‌دغدغه بودن در آن، شهرت فراوانی میان گردشگران دارد. جشن‌ها، مهمانی‌ها و فستیوال‌های مختلف موسیقی، بازارهای شبانه و رستوران‌های جالب و متفاوت؛ دلیل این محبوبیت هستند. در کنار شهرهای عجیب و متفاوت شمال تایلند، کوهستان‌های باشکوه و زیبا یکی دیگر از اصلی‌ترین خصوصیات طبیعی این ناحیه است. سیاحت و کوهنوردی در کوه‌های دویی اینتانون، دویی سوتِپ و دویی مائه تو؛ تجربه‌ی منحصربفردی برای عاشقان ماجراجویی در طبیعت است.

 

تایلند شمالی

خصوصیات طبیعی برجسته‌ی تایلند جنوبی

  • یکی از دلایل اصلی گردشگران برای سفر به تایلند، جزایر حیرت‌انگیز این کشور است و این دقیقاً همان چیزی است که در جنوب تایلند با آن مواجه خواهید شد. بخش جنوبی کشور، محل قرارگیری برخی از خیره‌کننده‌ترین جزایر دنیا با زیبایی نفس‌گیر سواحل آن‌ها است. برخی از معروف‌ترین جزایر دریای آندامان یا ساحل غربی عبارتند از: فوکه، کو لانتا، کو فی‌فی و کو لایپ. خلیج تایلند یا ساحل شرقی نیز دارای جزایر متعددی است که برخی از معروف‌ترین آن‌ها بدین شرح است: کو سامول، کو تائو و کو فانگان. هر یک از جزایر مشهور تایلند، شرایط و تفریحات خاصی را به مسافران ارائه می‌کنند. بعنوان مثال جزیره‌ی کو فانگان در خلیج تایلند، بدلیل مهمانی ماه کامل که با شب‌زنده‌داری پر شور، یک شب در هر ماه از سال برگزار می‌شود؛ شهرت خوبی ندارد. در نقطه‌ی مقابل، جزیره‌ی کو لایپ در دریای آندامان بدلیل برخورداری از محیطی آرام و سواحلی شگفت‌انگیز، مکان مناسبی برای آسودن و رهایی از فشارها و تنش‌های زندگی روزمره است. همچنین این جزیره مکانی استثنایی برای ورزش‌های دریایی و غواصی است.

تایلند جنوبی

فعالیت‌ ها، دیدنی ها و سرگرمی ها

تفاوت در مناظر و ساختار طبیعی، به معنی تفاوت در جاذبه‌های گردشگری و فعالیت‌های تفریحی در تایلند شمالی و تایلند جنوبی است. تایلند شمالی بدلیل برخورداری از کوهستان‌ها و طبیعت کوهستانی بکر و نیز قرارگیری شهرهای مختلف در این ناحیه؛ گزینه‌های فراون و جذابی برای ماجراجویی در طبیعت، بازدید از مناظر و مناطق طبیعی متعدد و سیاحت و گشت و گذار فرهنگی و آشنایی با آداب و رسوم اقوام مختلف ارائه می‌دهد. در تایلند شمالی معابد زیبا و اسرارآمیز مختلف، بازارهای شلوغ و پویای شبانه و روستاهای قدیمی و بومی کوهپایه‌ای فراوانی برای بازدید وجود دارد. Wat Phra That Doi Suthep و Wat Rong Khun؛ دو معبد بسیار زیبا و از مهم‌ترین معابد شمال این کشور هستند که در سفر به تایلند شمالی باید از آن‌ها دیدن کنید.

دیدنی های تایلند شمالی و تایلند جنوبی

تفریحات

در کنار جاذبه‌های فرهنگی، سنتی و معابد شمال تایلند؛ اغلب تفریحات این مناطق بر جاذبه‌های کوهستان‌ تمرکز دارد. پیاده‌روی در جنگل، شنا در آبشارها، قایقرانی در رودخانه و یا بازدید از مناطق حفاظت شده و مقدس قلمرو فیل‌ها از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری و تفریحی شمال تایلند است. یکی از مهم‌ترین آبشارهای تایلند شمالی که گردشگران را مسحور زیبایی‌ها و فضای خاص خود ساخته، آبشار  Phu Kaeng؛ واقع در پارک جنگلی حفاظت شده‌ی دویی لوآنگ است. رسیدن به این آبشار فقط از طریق یک پیاده‌ رَوی نفس‌گیر و حیرت آور از دل جنگل‌های بکر ممکن است. در این مسیر گونه‌های گیاهی و جانوری منحصربفرد و مناظر بی‌بدیل، هر دوستدار طبیعت را شیفته‌ی خود خواهد کرد. برخورد اتفاقی با روستاها و دهکده‌های بومی یکی دیگر از جذابیت‌های هیجان‌انگیز این سیاحت بیاد ماندنی در شمال تایلند است.

پارک جنگلی حفاظت شده‌ی دویی لوآنگ

نقطه‌ی کاملا متقابل و متفاوت دیدنی‌های شمال تایلند، در تایلند جنوبی

در تایلند جنوبی جایی که جزایر زیبا و دنج بسیاری بر کرانه‌های خلیج تایلند یا دریای آندامان آرمیده‌اند. چه طرفدار و خواهان مهمانی‌های پر هیجان در تمام طول شب باشید و چه به دنبال آرامش و استراحت در هوای مطبوع یک ساحل آرام؛ در جنوب تایلند همواره جزیره‌ای با چنین شرایطی در ایده‌آل‌ترین سطح وجود دارد. برخی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین سرگرمی‌ها و تفریحات ساحلی که بخوبی تفاوت تایلند شمالی و تایلند جنوبی را نشان می‌دهد عبارتند از: تفریحات و ورزش‌های آبی مانند شیرجه، پرش از ارتفاع، غواصی، مهمانی‌های ساحلی و البته استراحت و آرامش کنار ساحل.

ساحل جنوب تایلند

زندگی شبانه

زندگی و تفریحات شبانه در جنوب تایلند به مراتب پویاتر و وسیع‌تر از این مورد در شمال تایلند است. جنوب تایلند مقصدی عالی برای طرفداران مهمانی‌ها و تفریحات بدون مرز شبانه است. در جزایری مانند فوکه و کو سامویی، کلاب‌ها و سالن‌های فراوانی برای شب‌زنده‌داری ساحلی در سواحل وجود دارد. همچنین جنوب تایلند بخاطر مهمانی ماه کامل در جزیره‌ی فانگان  شهرت چندان خوبی ندارد!

با این اوصاف، زندگی توقف ناپذیر شبانه در تایلند جنوبی، بدین معنا نیست که در شمال تایلند چنین امکانی فراهم نیست. هرچند شیوه‌ی این تفریحات و این سَبک زندگی در شمال کاملا متفاوت است. بازارهای پر رفت و آمد شبانه، مراکز خرید، رستوران‌ها و بارهای شهرهای شمالی تا نیمه‌های شب پذیرای گردشگران هستند. با این وجود، اغلب این اماکن نیمه‌شب تعطیل خواهند شد و این موضوع یکی دیگر از تفاوت‌های اساسی در امکانات گردشگری تایلند شمالی و تایلند جنوبی است.

زندگی شبانه

دما و آب و هوا

از نظر شرایط جوّی غالب، تایلند دارای سه فصل اصلی است: فصل سرد، فصل گرم و فصل بارانی. با این وجود، تغییرات دما در این کشور عمده و چشمگیر نیست و دمای نقاط مختلف تایلند تفاوت و تغییرات چندانی ندارد. در تایلند شمالی، فصل سرد و خشک بین اکتبر تا فِوریه (اواخر مهر تا اواخر بهمن) است. در حالی‌که فصل گرم و خشک از مارس تا مِی (اسفند تا خرداد) را شامل می‌شود. فصل پر بارش سال نیز از ژوئن تا اکتبر (اواخر خرداد تا اواخر شهریور) در جریان است. سرمای محسوس شمال در فصل سرد، یکی دیگر از تفاوت‌های تایلند شمالی و تایلند جنوبی است. در این فصل، اوایل صبح و اواخر عصر، سرمای محسوسی بر جوّ شهرهای شمالی حاکم است.

در جنوب تایلند، دمای هوا در سواحل شرقی و غربی، متفاوت است. ساحل غربی و جزیره‌ای مانند فوکه، از ماه نوامبر تا مارس، گرم و خشک است. در طرف مقابل در سواحل شرقی و جزایری مانند سامویی فصل خشک از ژانویه تا نوامبر ادامه می‌یابد. جنوب تایلند در مقایسه با شمال، بیشتر اوقات سال گرم است. در برخی از اوقات فصل گرم و خشک سال، گرمای جنوب تایلند آزاردهنده و غیرقابل تحمل می‌شود. تنها راه فرار از این گرما، غوطه‌ور شدن در آب‌های کریستالی و زلال سواحل و یا ماندن در اتاق‌های خنک و دارای سیستم سرمایش است.

دما و آب و هوا در تایلند شمالی و تایلند جنوبی

تنوع و فرهنگ غذایی

غذاهای تایلندی شهرت فراوانی در سراسر جهان دارند. اما طعم غذاها در مناطق مختلف این کشور یکسان نیست. در واقع غذاهای تایی مختصّ هر منطقه و اقلیم خاص در این کشور است. آشپزی کردن و طعم هر وعده‌ی غذایی در این کشور تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند دمای هوا، موقعیت جغرافیایی، عادات محلی و فرهنگ است.

غذاهای شهرهای شمال تایلند به ندرت شیرین بوده و طعم ملایمی دارند. گوشت پرندگان و دام‌ها منبع اصلی غذاهای گوشتی و پروتیینی در این منطقه است. در شمال تایلند، پیدا کردن رستوران‌ها و غذاهای دریایی کار دشواری است و دلیل اصلی آن صدها کیلومتر فاصله از سواحل جنوبی کشور است. برنج، ماده‌ی غذایی اصلی شمال تایلند است. در هر وعده برنج شفته و بخارپز را با خوراک‌ها و چاشنی‌های مختلف صرف می‌کنند. سالاد سام تام یا پاپایا یکی از مشهورترین غذاهای شمال تایلند است.

تایلند جنوبی بهشت طرفداران غذاهای دریایی است. ساحل وسیع و جزایر فراوان این منطقه فراوانی و تنوع هیجان انگیزی به وعده‌های غذایی جنوب تایلند بخشیده است و غذاهای دریایی تازه و خوش طعم و رنگ، بخش اصلی و عمده‌ی وعده‌های غذایی این منطقه هستند. تایلند شمالی و تایلند جنوبی در طعم غذاها و جنس آن‌ها نیز تفاوت دارند. غذاهای جنوبی تند و پر ادویه هستند. سوپ میگوی داغ و ترش‌مزه‌ی تام یام گونا، مشهورترین غذای تایلند جنوبی است. این غذا را تقریباً از تمام رستوران‌های جنوب تایلند می‌توان تهیه کرد.

فرهنگ غذایی تایلند شمالی و تایلند جنوبی

زبان و گویش

تایی یا تایی مرکزی، زبان رسمی کشور تایلند است. با این وجود ممکن است بسیاری از گردشگران متوجه این موضوع نباشند که گویش‌ها و لهجه‌های مختلفی در مناطق مختلف تایلند وجود دارد. مردم شمالی و جنوبی تایلند به دو زبان متفاوت صحبت می‌کنند.

زبان تایی شمالی به لانا یا خام موییانگ مشهور است. اکثر مردم شمال تایلند و نیز مردم لائوس با این زبان صحبت می‌کنند. این در حالی است که زبان تایی جنوبی به پاک‌تایی مشهور است و زبان ساکنان سواحل جنوب تایلند و نیز شهروندان شمالی‌ترین بخش‌های مالزی است.

زبان تایلندی

حمل و نقل

شمال تایلند دو فرودگاه اصلی دارد: فرودگاه بین‌المللی چیانگ مایی و فرودگاه محلی چیانگ رایی. هر دو فرودگاه پروازهای رفت و برگشت بانکوک را در برنامه دارند. استفاده از مسیر هوایی برای جابجایی بین شمال و جنوب تایلند سریع‌تر و اقتصادی‌تر است. برای مسافرت زمینی بین این دو منطقه می‌توان از قطار بانکوک به مقصد چیانگ مایی استفاده کرد.

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های تایلند شمالی و تایلند جنوبی، توسعه‌ی چشمگیر و کارآمد حمل و نقل در تایلند جنوبی نسبت به شمال این کشور است. فرودگاه‌های بیشتر و مجهزتری در جنوب تایلند احداث شده است که مهمترین آن‌ها عبارتند از فرودگاه‌های بین‌المللی فوکه، هات یایی، سامویی و سورات تانی. این فرودگاه‌ها دسترسی به سواحل و جزایر مختلف جنوب تایلند و جابجایی میان آن‌ها را بسیار آسان کرده‌اند. یکی از وسایل حمل و نقل که برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها گزینه‌ای مناسب است، استفاده از اتوبوس‌های مجهز شبانه در بانکوک است. همچنین برای جابجایی بین اغلب جزایر و سواحل مختلف می‌توان از کشتی‌های کوچک و یا قایق‌های تندرو استفاده کرد.

حمل و نقل عمومی در تایلند

هزینه های سفر و اقامت

سفر به شمال تایلند در مقایسه با سفر به تایلند جنوبی از نظر اقتصادی بسیار ارزان‌تر و کم‌هزینه تر است. برای سفر به تایلند، بسیاری از گردشگران که محدودیت بودجه و هزینه دارند، شمال این کشور را انتخاب می‌کنند. چرا که از نظر هزینه‌های غذا، اقامت و تفریحات این میزان نصف هزینه‌های مشابه در بخش جنوبی خواهد بود. این تفاوت چشمگیر و قابل توجه از مقایسه‌ی تایلند شمالی و تایلند جنوبی و شهرهای اصلی آن‌ها نیز بخوبی قابل درک است. چیانگ مایی بعنوان پایتخت شمال تایلند، به مراتب ارزان‌تر از اغلب شهرها و جزایر جنوبی این سرزمین است.

اقامت در تایلند شمالی و تایلند جنوبی

سخن پایانی

سفر به تایلند و دیدن مناظر طبیعی شگفت انگیز و آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم متفاوت این منطقه، تجربه‌ی بسیار متفاوت و خاصی خواهد بود. انتخاب بخش شمالی این کشور و یا سفر به مقصد جنوب تایلند، به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این فهرست به آن‌ها اشاره شد. بسته به میزان بودجه و هزینه‌های مدّنظر شما، فصل سفر، مناطق و تفریحاتی که در نظر دارید و مدت زمان سفر؛ مقصد سفر به تایلند نیز متفاوت خواهد بود. با این حال، تایلند شمالی و تایلند جنوبی هر دو بسیار زیبا و هر دو ارزش سفر بالایی دارند. در صورتی که محدودیت زمان و بودجه ندارید، سفر به هر دو سوی تایلند را تجربه کنید.

نظر شما در این مورد چیست؟ تایلند شمالی یا تایلند جنوبی؟ پیشنهادات خود را در این مورد با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست